Electro-Voice ELX200-10P-US 10-Inch 2-Way Powered Speaker
In Stock — Ships ASAP
Shipping calculated at checkout.
school or government customer? get a quote
About Inventory Status
Questions? Call or text us at 301-946-8808.
About Item Conditions
Description
ELX200-10P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmart DSP, and delivers up to 130 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (10-inch EVS-10M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and durable polypropylene enclosures, three M10 threaded mounting points and the proven ZLX handle design for easy lifting. The new QuickSmart Mobile wireless control and monitoring application, using Bluetooth Low Energy (BTLE) technology, allows intuitive system control, configuration and monitoring of up to six powered ELX200 loudspeakers simultaneously. Receive alerts when your system is being overdriven, and control your system while in front of your speakers, not behind. Bluetooth is available in select countries.
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
Specifications
  • Connector Type: (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
  • Coverage (Nominal -6 dB) H: 90 degrees
  • Coverage (Nominal -6 dB) V: 60 degrees
  • Crossover Frequency: 1800Hz
  • Enclosure Material: Polypropylene Composite
  • Family: ELX200
  • Frequency Range (-10 dB): 53 Hz - 20 kHz
  • Frequency Response (-3 dB): 59 Hz -18 k
  • Grill: 18 AWG steel with powdercoat
  • HF Transducer: DH-1C 1-inch titanium compression driver
  • LF Transducer: EVS-10M 254 mm (10 in)
  • Max. SPL/1m (calc): 130dB
  • Power Consumption: 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
  • Power Rating: 1200W
  • Powered or Passive: Powered
  • Speaker Type: Full-Range
  • Suspension: (3) M10 suspension points
  • Woofer Size: 10 inch